Przyprawy 26.04.2023

Co czosnek niedźwiedzi ma wspólnego z niedźwiedziem i dlaczego warto go jeść? – Pan Tabletka

Czosnek niedźwiedzi jest niesamowitą rośliną – zanim zobaczysz go w jego naturalnym środowisku, najpierw go poczujesz! Jest naprawdę intensywny – dlatego świetnie nadaje się jako przyprawa. Ale czy poza samym podkręcaniem smaku potraw będziemy odczuwali jakieś korzyści z jego stosowania, np. te zdrowotne? Jakie czosnek niedźwiedzi ma właściwości? Czym różni się od zwykłego czosnku? I najciekawsze – co ma wspólnego z niedźwiedziami?

Jak wygląda czosnek niedźwiedzi? Czy potrafisz go rozpoznać?

Raz w roku, początkiem wiosny, przychodzi taki czas, kiedy w trakcie spacerów towarzyszy mi wspaniały aromat tej rośliny. Ehh, rozmarzyłem się…

Czosnek niedźwiedzi (łac. Allium ursinum) pochodzi z rodziny liliowatych i rośnie na dziko na terenach Europy i północnej Azji, szczególnie na terenach wilgotnych, m.in. w górach.

A jak wygląda czosnek niedźwiedzi?

Jego liście są podłużne, wyrastające z ziemi i zwężające się u nasady, żywo zielone.

    Podobno nazwa czosnku niedźwiedziego wzięła się z legendy, która głosi, że roślina była pierwszym posiłkiem niedźwiedzi, budzących się ze snu zimowego. Podobno to właśnie czosnek niedźwiedzi dawał im siłę.

Gdzie możesz spotkać czosnek niedźwiedzi?

Czosnek niedźwiedzi rośnie na dziko w wielu miejscach w Polsce. Naprawdę często można go spotkać w naszym kraju, np. w górskich terenach (Beskidy). Jest jednak objęty częściową ochroną gatunkową. Co to oznacza? Już wyjaśniam, żebyście

Kiedy można legalnie zbierać czosnek niedźwiedzi w Polsce?

W naszym kraju zbiera się go w kwietniu i w maju i to jedynie na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jego zbiór możliwy jest tylko przy zachowaniu co najmniej 75% populacji (czyli zbieramy tylko około ¼ widocznego zbioru rośliny).

I uwaga! Miejcie oczy szeroko otwarte! Bardzo ważne jest to, aby uważać, jakie liście się zbiera – czosnek niedźwiedzi jest bowiem bardzo podobny do liści konwalii czy liści krokusów jesiennych, a ich spożycie może grozić zatruciem!

Czosnek niedźwiedzi – właściwości lecznicze

Nie da się ukryć, że czosnek niedźwiedzi to bardziej przyprawa niż lek 😉 ale spokojnie, ma też swoje prozdrowotne właściwości. Czosnek niedźwiedzi wykazuje działanie analogiczne do czosnku:

Czosnek niedźwiedzi – do czego się go dodaje?

Czosnek niedźwiedzi zbiera się w kwietniu i w maju. Ich smak przypomina smak czosnku, jest jednak delikatniejszy. Doskonale nadaje się jako składnik domowego pesto, położony na kanapkę (zamiast sałaty, polecam!) czy dodany do makaronów i zapiekanek. Świeże liście najlepiej przechowywać w lodówce. Podobno świetne też jest pesto z czosnku niedźwiedziego – ja nie próbowałem, ale brzmi świetnie 😉

Czosnek niedźwiedzi – przepisy od Pana Tabletki

Czosnek niedźwiedzi może być także doskonałą przyprawą do świetnego rosołu na przeziębienie i wygrzanie – czyli mojego autorskiego przepisu na Turborosół (kliknij po przepis). Mam też dla Ciebie gotowy zestaw przypraw do Turborosołu – znajdziesz tam m.in. rozmaryn, majeranek, ziele angielskie i pieprz czarny. Polecam – dobre jakościowo przyprawy w jednym miejscu.

Sklep

Więcej tego typu przepisów znajdziesz w książce "Zdrowik"

KUP W SKLEPIE

A Wy – znacie czosnek niedźwiedzi? Jak najczęściej go używacie? Chętnie zbiorę wszelkie inspiracje!

Zdrowotności!

Pan Tabletka

P.S. W temacie czosnku (tego drugiego :)) – czy znasz czosnkowe remedium na katar, czyli Gałganek Aliny (klik!)? A w ramach ułatwiania życia polecam też lniany woreczek do przygotowania Gałganka Aliny (klik!)

Udostępnij
Polub
Skomentuj

Zobacz również...

Przyprawy

Kardamon zielony – do czego go stosować?

Czytaj dalej
Przyprawy

Muszkatołowiec korzenny, kwiat muszkatu i gałka muszkatołowa

Czytaj dalej
Przyprawy

Liść laurowy na stawy?

Czytaj dalej
Przyprawy

Ziele angielskie – mielone czy całe?

Czytaj dalej
Przyprawy

Lubczyk – właściwości (przyprawa miłości?)

Czytaj dalej