Czosnek niedźwiedzi jest niesamowitą rośliną – zanim zobaczysz go w jego naturalnym środowisku, najpierw go poczujesz! Jest naprawdę intensywny – dlatego świetnie nadaje się jako przyprawa. Ale czy poza samym podkręcaniem smaku potraw będziemy odczuwali jakieś korzyści z jego stosowania, np. te zdrowotne? Jakie czosnek niedźwiedzi ma właściwości? Czym różni się od zwykłego czosnku? I najciekawsze – co ma wspólnego z niedźwiedziami?
Spis treści
Raz w roku, początkiem wiosny, przychodzi taki czas, kiedy w trakcie spacerów towarzyszy mi wspaniały aromat tej rośliny. Ehh, rozmarzyłem się…
Czosnek niedźwiedzi (łac. Allium ursinum) pochodzi z rodziny liliowatych i rośnie na dziko na terenach Europy i północnej Azji, szczególnie na terenach wilgotnych, m.in. w górach.
Jego liście są podłużne, wyrastające z ziemi i zwężające się u nasady, żywo zielone.
Czosnek niedźwiedzi rośnie na dziko w wielu miejscach w Polsce. Naprawdę często można go spotkać w naszym kraju, np. w górskich terenach (Beskidy). Jest jednak objęty częściową ochroną gatunkową. Co to oznacza? Już wyjaśniam, żebyście
W naszym kraju zbiera się go w kwietniu i w maju i to jedynie na terenie województw: śląskiego, małopolskiego i podkarpackiego. Jego zbiór możliwy jest tylko przy zachowaniu co najmniej 75% populacji (czyli zbieramy tylko około ¼ widocznego zbioru rośliny).
I uwaga! Miejcie oczy szeroko otwarte! Bardzo ważne jest to, aby uważać, jakie liście się zbiera – czosnek niedźwiedzi jest bowiem bardzo podobny do liści konwalii czy liści krokusów jesiennych, a ich spożycie może grozić zatruciem!
Nie da się ukryć, że czosnek niedźwiedzi to bardziej przyprawa niż lek 😉 ale spokojnie, ma też swoje prozdrowotne właściwości. Czosnek niedźwiedzi wykazuje działanie analogiczne do czosnku:
Czosnek niedźwiedzi zbiera się w kwietniu i w maju. Ich smak przypomina smak czosnku, jest jednak delikatniejszy. Doskonale nadaje się jako składnik domowego pesto, położony na kanapkę (zamiast sałaty, polecam!) czy dodany do makaronów i zapiekanek. Świeże liście najlepiej przechowywać w lodówce. Podobno świetne też jest pesto z czosnku niedźwiedziego – ja nie próbowałem, ale brzmi świetnie 😉
Czosnek niedźwiedzi może być także doskonałą przyprawą do świetnego rosołu na przeziębienie i wygrzanie – czyli mojego autorskiego przepisu na Turborosół (kliknij po przepis). Mam też dla Ciebie gotowy zestaw przypraw do Turborosołu – znajdziesz tam m.in. rozmaryn, majeranek, ziele angielskie i pieprz czarny. Polecam – dobre jakościowo przyprawy w jednym miejscu.
A Wy – znacie czosnek niedźwiedzi? Jak najczęściej go używacie? Chętnie zbiorę wszelkie inspiracje!
Zdrowotności!
Pan Tabletka
P.S. W temacie czosnku (tego drugiego :)) – czy znasz czosnkowe remedium na katar, czyli Gałganek Aliny (klik!)? A w ramach ułatwiania życia polecam też lniany woreczek do przygotowania Gałganka Aliny (klik!)