Lemoniada z kwiatów bzu to mój smak lata. Przepis na ten napój jest bardzo prosty, a wykonanie szybkie i bezbolesne (czyli taki w sam raz, żeby się nie narobić 😉 ) To co – kto chce spróbować? Napiszcie w komentarzach jak smakuje Wam moja lemoniada z kwiatów bzu 🙋
Czarny bez, w zależności od części Polski, kwitnie na przełomie maja i czerwca. I właśnie wtedy możesz próbować nazbierać kwiatów na najlepszą letnią lemoniadę! Mmmmm…. pycha!
Ich zapach jest nieporównywalny z niczym innym – myślę, że sami doskonale wiecie, o co chodzi 😉 Mam tylko jedną wskazówkę – kwiaty czarnego bzu najlepiej zbierać z drzew rosnących daleko od ruchliwych dróg. Chyba przyznacie, że takie dodatki do napoju takiego jak lemoniada z kwiatów bzu w postaci spalin i innych zanieczyszczeń powietrza nie brzmi ani smakowicie ani zdrowo.
A o tym, jak rozpoznać kwiaty czarnego bzu (nie tylko po zapachu), napisałem w monografii czarnego bzu, którą znajdziecie tutaj:
Kwiatu czarnego bzu używa się w przeziębieniach i infekcjach górnych dróg oddechowych, do wspomagania leczenia tych popularnych przypadłości. Można z nich zrobić syrop, napar, albo dodać kwiatów lipy i zrobić Lipną Hyćkę (klik!).
My natomiast dzisiaj zajmiemy się pysznym napojem na gorące dni, jakim jest lemoniada z kwiatów bzu 😉
Dla wszystkich 😉
Na orzeźwienie i nawodnienie, kilka razy dziennie.
2 obrane baldachy czarnego bzu
cytryna
Opcjonalnie:
łyżeczka brązowego cukru albo odrobina miodu
ulubione przyprawy
kruszony lód
Mam też dla Was ciekawostkę: świeże kwiaty czarnego bzu można też wykorzystać jako „aromatyzujący” dodatek do naleśników i racuchów. Pamiętaj tylko, żeby do ciasta dokładać tylko białe kwiaty, bez łodyżek!
Co prawda ten wpis skupia się na kwiatach czarnego bzu, ale postanowiłem przypomnieć Wam trochę o owocach czarnego bzu. A właściwie to odesłać do moich poprzednich wpisów. Dowiecie się z nich czy czarny bez wzmacnia odporność (klik!) i znajdziecie przepis na sok z owoców czarnego bzu (klik!).
Nie pozostaje mi nic innego, jak tylko życzyć Wam smacznego!
Pan Tabletka
***
Czy widzieliście już te lniane produkty? Worek do przechowywania chleba (klik!), worek na warzywa (klik!), worek do czosnku (klik!) i woreczki do szafy na/z lawendą?
A na zdjęciach inne przepisy z czarnym bzem: kwiatem i owocem. Mamy tutaj Lipną Hyćkę, sok z owoców czarnego bzu i syrop z kwiatów czarnego bzu.