Zioła 09.03.2023

Skrzyp polny – na włosy, skórę i paznokcie

Skrzyp polny kojarzy nam się przede wszystkim jako zioło wspierające kobiecą (i nie tylko) urodę.

Jakie właściwości ma skrzyp polny? Na co działa? Czy faktycznie skrzyp polny wspiera wzrost włosów i paznokci? Czy skrzyp przyśpiesza gojenie ran i działa moczopędnie? Jak stosować skrzyp polny, by uzyskać z niego to, co najlepsze? Kiedy na niego uważać i jakie może mieć skutki uboczne?

Co odpowiada za działanie skrzypu polnego, czyli skład chemiczny

Ziele skrzypu polnego słynie przede wszystkim z dużej zawartości krzemionki i rozpuszczalnych w wodzie krzemianów (od 5% do 8%). Jest także bogate we flawonoidy (kwercetynę, kemferol, ekwizetrynę, apigeninę), saponiny, białka, kwasy organiczne (krzemowy, jabłkowy) oraz minerały – m. in. potas, fosfor, żelazo i mangan. Znajdują się w nim również śladowe ilości alkaloidów (nikotyna, palustryna) oraz enzym tiaminaza (inaczej antywitamina B1), rozkładający witaminę B1.

Skrzyp polny – na co pomoże? Jakie ma właściwości?

W tradycyjnym stosowaniu ziele skrzypu polnego posiada następujące właściwości:

Czy badania potwierdzają wpływ skrzypu na włosy i paznokcie?

W badaniach klinicznych został potwierdzony korzystny efekt wyciągów ze skrzypu polnego w leczeniu trudno gojących się ran oraz zniszczonych paznokci. Preparaty były podawane zewnętrznie. Sprawdzano również działanie moczopędne skrzypu polnego i uzyskano pozytywne wyniki – dodatkowo nie stwierdzono zmian w elektrolitach, czynności wątroby czy nerek. Trwają badania nad wykorzystaniem wyciągów ze skrzypu w leczeniu osteoporozy oraz cukrzycy typu 2.

Na moim blogu zgromadziłem już niemały zapas wpisów o urodzie i jak ją naturalnie wspomagać. Zerknij koniecznie tutaj:

Skrzyp polny na co? Gojenie ran, włosy, paznokcie i więcej

Odwar ze skrzypu polnego – właściwości

Ziele skrzypu posiada wiele składników aktywnych łatwo rozpuszczalnych w wodzie, dlatego najchętniej stosowane jest w postaci odwaru. Zwykle używa się 2-4 g suchego ziela, zalewa szklanką wody i łagodnie gotuje pod przykryciem na ok. 5-15 min.

Maksymalna dawka dobowa to 6 g.

Taki napój można stosować 1-2 razy dziennie w celu wzmocnienia włosów, skóry i paznokci. Sprawdzi się także we wspomaganiu leczenia chorób skórnych takich jak trądzik, egzema czy łuszczyca; stanach skurczowych przewodu pokarmowego czy dróg moczowych (np. kolki).

W medycynie tradycyjnej odwar ze skrzypu polnego był używany w celu wzmocnienia drobnych naczyń krwionośnych, pomagał na przykład w razie powtarzających się krwawień z nosa. Świeży sok ze skrzypu stosowano, by zatamować krwawienia z przewodu pokarmowego (np. z powodu pękających wrzodów żołądka i dwunastnicy lub hemoroidów) oraz dróg moczowych lub w celu zmniejszenia obfitości krwawień miesiączkowych. Działanie moczopędne skrzypu polnego wykorzystywano pomocniczo w leczeniu obrzęków, stanów zapalnych dróg moczowych czy nietrzymaniu moczu.

Odwar ze skrzypu polnego – na co jeszcze?

Zewnętrznie odwar z ziela skrzypu możesz stosować:

Czy skrzyp polny jest bezpieczny? Jakie są przeciwwskazania i skutki uboczne?

Skrzyp polny przeciwwskazany jest dla osób z zaawansowanymi chorobami nerek, wątroby i serca oraz w dnie moczanowej. Ostrożność podczas stosowania skrzypu polnego powinny zachować osoby stosujące lit, leki moczopędne oraz chorujące na cukrzycę typu 2.

Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią unikaj stosowania skrzypu polnego bez konsultacji z lekarzem ze względu na małą liczbę danych potwierdzających jego bezpieczeństwo w tym szczególnym dla kobiet czasie.

Skrzyp polny dla dzieci?

Z tego samego powodu, co u kobiet w ciąży i karmiących piersią, nie powinno się go podawać dzieciom poniżej 12. roku życia.

Uwaga!

Nigdy nie spożywaj skrzypu polnego na surowo! W takiej postaci zawiera trujące alkaloidy – nikotynę oraz palustrynę. Opisano przypadki zatrucia u dzieci, które bawiąc się używały łodyg skrzypu jako dmuchawek lub piszczałek. Szczególnie trujący jest skrzyp bagienny (Equisetum palustre), który można łatwo pomylić z innymi gatunkami.

Chcesz dłużej stosować skrzyp polny? Uważaj na skutki uboczne!

Podczas dłuższego (ponad 2 tygodnie) stosowania naparów czy soku ze skrzypu polnego należy przyjmować dodatkowe dawki witaminy B1. Jest to spowodowane obecnością enzymu tiaminazy, który rozkłada witaminę B1. Choć jego stężenie w roślinie jest niewielkie, a dodatkowo niszczy go wysoka temperatura, to na wszelki wypadek zaleca się suplementację, szczególnie osobom z niedoborami witamin, niedożywieniem, nadużywających alkoholu czy cukrzycą. Należy także pamiętać o przyjmowaniu zwiększonej ilości płynów.

Niestety, większość suplementów diety ze skrzypem polnym nie zawiera informacji, czy dany preparat jest wolny od tiaminazy oraz nikotyny. Tylko na niektórych preparatach producenci wskazują, że w razie przedawkowania należy rozważyć przyjmowanie witaminy B1.

    Skrzyp polny jest czasami nazywany “żywą skamieliną”, a to dlatego, że jest jednym z ostatnich gatunków rodziny skrzypowatych. Jego przodkom było bliżej do ogromnych drzew niż niewielkich chwastów – osiągali nawet 30 metrów wysokości i wraz z gigantycznymi paprociami tworzyli pierwsze lasy na półkuli północnej ok. 300 milionów lat temu.

***

Skrzyp polny – gdzie rośnie?

gatunek: Skrzyp polny (łac. Equisetum arvense)
rodzina: Skrzypowate (łac. Equisetaceae)

Skrzyp polny  jest pospolitym chwastem spotykanym na terenie całej Polski. Szczególnie lubi siedliska zacienione i lekko wilgotne np. na polach uprawnych, obrzeżach lasów, nieużytkach, rowach, w ogrodach, przy drogach i torach kolejowych. Rzadziej występuje na łąkach. 
W Polsce, jak dotąd, oznaczono 15 różnych gatunków skrzypu, które na pierwszy rzut oka prawie się nie różnią. Jeśli jednak chcesz samodzielnie zebrać i wysuszyć jego pędy to ważne jest, byś umiał/a prawidłowo rozpoznać tę roślinę.

Jak wygląda skrzyp polny?

Na przełomie marca i kwietnia wyrastają brunatne pędy zarodnionośne skrzypu, które służą do rozmnażania rośliny – nie posiadają one właściwości leczniczych. Na ich szczycie znajduje się kłos zarodnionośny z drobnymi kuleczkami – zarodnikami. Najłatwiej wygląd tych kłosów porównać do białych szparagów. Po ich obumarciu, latem na ich miejscu pojawiają się żywozielone pędy płone z licznymi węzłami, a z każdego z nich wyrasta 4-5 odgałęzień.

Zielone pędy skrzypu polnego osiągają do 40 cm wysokości, a przy łamaniu ich łodygi charakterystycznie chrzęszczą.

Kiedy najlepiej zbierać skrzyp polny?

Skrzyp polny możesz zbierać przez całe lato – a najlepiej w sierpniu, ponieważ wtedy mają największe stężenie krzemionki. Najlepiej na zbiór wybrać się w słoneczny dzień około południa lub później, gdy wyschnie już poranna rosa.

Pamiętaj jednak, że jeśli chcesz samodzielnie zbierać i suszyć skrzyp polny – musisz potrafić go samodzielnie rozpoznać! i wysuszyć jego pędy. A przede wszystkim, odróżnić skrzyp polny od skrzypu błotnego (Equisetum palustre) i skrzypu bagiennego (Equisetum fluviatile), które zawierają toksyczne związki i mogą spowodować zatrucie. O ile skrzyp bagienny rośnie na silnie podmokłych terenach, to błotny jest spotykany na podobnych stanowiskach, co leczniczy skrzyp polny.

Niestety, nie jest to łatwa sprawa – niejeden botanik by poległ. Jeśli czujesz, że prawidłowe rozpoznanie skrzypu polnego sprawia Ci trudność, pamiętaj, że możesz zakupić dobrej jakości ziele skrzypu (zarejestrowane jako lek) w aptekach.

W temacie urodowym polecam Ci także mój wpis z przepisem na peeling zero waste (klik!) – w dodatku zrobiony w domu 🙂

Serdeczności!
Pan Tabletka

Źródła

1. https://www.drugs.com/npp/horsetail.html (dostęp dnia: 10.04.2022)
2. https://www.izielnik.pl/blog/skrzyp-polny-wlasciwosci-zastosowanie-parzenie-i-przeciwwskazania (dostęp dnia: 10.04.2022)
3. https://www.rxlist.com/horsetail/supplements.htm (dostęp dnia: 10.04.2022)
4. https://e-lactancia.org/breastfeeding/field-horsetail/synonym/ (dostęp dnia: 10.04.2022)
5. https://www.polfawarszawa.pl/products/chpl/smpc-urosan-fix-2019-10pl.pdf (dostęp dnia: 10.04.2022)
6. Ożarowski A., Jaroniewski W. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie IWZZW 1987.
7. B-E. van Wyk, M. Wink Rośliny lecznicze świata. Ilustrowany przewodnik. Wyd. I, MedPharm Polska.

Udostępnij
Polub
Skomentuj

Zobacz również...

Zioła

Jabłoń domowa i jabłko, czyli nasz owoc narodowy

Czytaj dalej
Zioła

Lawenda wąskolistna jakiej nie znacie, czyli jej właściwości lecznicze

Czytaj dalej
Zioła

Dziurawiec – czy działa przeciwdepresyjnie? I dlaczego nie lubi się ze słońcem?

Czytaj dalej
Zioła

Tymianek pospolity w roli głównej: tymianek i podbiał oraz syrop z tymianku

Czytaj dalej
Zioła

Malina właściwa – kiedy zbierać i jakie ma właściwości lecznicze?

Czytaj dalej