Chaber bławatek to roślina znana nie tylko z pięknego koloru jej kwiatów. Jakie właściwości lecznicze ma chaber bławatek? Czy chaber działa na oczy? Jak wygląda samodzielna uprawa chabra bławatka? Czy roślina jest bezpieczna dla wszystkich?
Przed nami powtórka z chemii. No, może z chemii rozszerzonej 😉 Kwiat chabra bławatka obfituje przede wszystkim w antocyjany, a dokładnie w glikozydy antocyjanowe, które są naturalnymi barwnikami jego płatków. Spośród nich w największej ilości występują cyjanina i pelargina. Co ciekawe, kolor kwiatów chabra zależy także od obecnych w nich metali, z którymi cyjanina tworzy kompleksy. Ponadto zawierają flawonoidy, karotenoidy, garbniki, związek gorzki – centaurynę oraz sole mineralne z przewagą soli manganu.
Chaber bławatek jest znany ze swoich właściwości leczniczych. Jego suszony kwiat był bardzo często stosowany w medycynie tradycyjnej, jednak do tej pory nie ma badań, które uzasadniają i potwierdzają jego właściwości lecznicze. Podejrzewa się, że za działanie odpowiedzialne są w głównej mierze antocyjany z cyjaniną na czele. Jakie są zatem właściwości lecznicze chabra bławatka?
Obecnie kwiaty chabra bławatka mają niewielkie znaczenie lecznicze, ale za to są częstym składnikiem aromatycznych herbat ziołowych. Można je zjadać na surowo – stanowią bardzo efektowny dodatek do deserów, letnich lemoniad czy sałatek. Spróbuj przygotować kostki lodu z zatopionymi w środku płatkami chabra – zapewniam, efekt wow gwarantowany!
Jedną lub dwie łyżki wysuszonych płatków chabra bławatka zalej szklanką wrzącej wody i zaparzaj pod przykryciem przez 15 minut. Następnie odcedź. Tak przyrządzony i ostudzony napar chabrowy może posłużyć jako płukanka na bolące gardło lub opuchnięte dziąsła.
W upalne letnie dni lub na wieczorny grill z przyjaciółmi świetnym pomysłem będzie przygotowanie chabrowej lemoniady. Przepis może się wydawać ciut skomplikowany, więc najpierw spróbuj zrobić jedną, niewielką porcję.
Dla dorosłych i dzieci, ale tylko do pojawienia się alkoholu w lemoniadzie wskutek fermentacji 🙂
Lemoniada chabrowa najlepiej smakuje lekko schłodzona.
pół litra płatków chabra bławatka (czyli pół słoika)
ok. 1 litr wody
5-6 łyżek cukru białego
sok z połowy cytryny
Chaber bławatek należy do rodziny astrowatych o dużym potencjale alergizującym. Osoby uczulone na surowce i wyciągi roślinne powinny unikać stosowania chabra bławatka, także zewnętrznie. Jeśli zauważysz u siebie lub kogoś bliskiego objawy uczulenia, natychmiast zaprzestań jego stosowania i skorzystaj z pomocy lekarza lub farmaceuty, jeśli to konieczne.
Ze względu na brak danych dotyczących bezpieczeństwa chabra bławatka u dzieci oraz kobiet w ciąży i karmiących piersią, nie zaleca się u nich jego stosowania.
***
gatunek: Chaber bławatek (łac. Centaurea cyanus)
rodzina: astrowate (łac. Asteraceae)
Chaber bławatek to roślina jednoroczna, która osiąga do ok. pół metra wysokości. Posiada długą i cienką łodygę oraz podłużne, dość wąskie liście. Dolne liście czasem mają kilka ząbków. Liście wraz z łodygą posiadają na całej długości szaro-białe, wełniste owłosienie. Chaber bławatek słynie z pięknych, ciemnobłękitnych kwiatów o długich i wąskich, tzw. języczkowatych, płatkach. Kwitnie od czerwca nawet do października, jesienią na miejscu koszyczków kwiatowych pojawiają się pierzaste nasiona w ogromnej ilości (700-1600 z jednej rośliny).
Chaber bławatek jest rośliną silnie miododajną, cenioną przez pszczelarzy.
Więcej o miodach? Zerknij tutaj!
Chaber bławatek w naszym kraju jest pospolitym chwastem w zbożach. Można go spotkać też na nieużytkach, rowach, polach i łąkach. Lubi lekko wilgotne, słoneczne stanowiska, ale równie szybko dostosowuje się do odmiennych warunków. Nie toleruje jedynie mocno podmokłych terenów. Jest gatunkiem wskaźnikowym gleby ubogiej w wapń.
W przydomowych ogródkach i na balkonach można sadzić hodowlane odmiany chabra bławatka o najróżniejszych kolorach. Ogrodowe bratki przybierają barwy białe (Weisser Ball), czerwone (Red Boy), różowe (Rosa Ball), ciemnoniebieskie (Blue Boy), a nawet czarne (Black Ball). Warto o nich pamiętać obsadzając wiosną swoje rabatki kwiatowe, gdyż są bardzo dobrym źródłem pożywienia dla pszczół.
Surowcem o znaczeniu leczniczym są kwiaty chabra bławatka bez koszyczków kwiatowych (Cyani flos). Na zbiór chabra bławatka najlepiej udać się w czerwcu, czyli na początku jego kwitnienia, w pogodny dzień, gdy już odparuje poranna rosa. Można od razu wyskubywać z koszyczków niebieskie płatki (te zewnętrzne, “środki” nie mają znaczenia) lub ścinać “główki” i oddzielać płatki później. Jest to praca, która wymaga nieco cierpliwości i precyzji. Suszymy je w zacienionym, mocno przewiewnym miejscu, dość krótko (1-2 dni), gdyż są bardzo delikatne i przy dłuższym suszeniu bledną i tracą swoje właściwości. Wysuszone płatki chabra bławatka najlepiej przechowywać w przewiewnych, papierowych torebkach.
Zdrowotności!
Pan Tabletka
P.S. A może zainteresują Cię moje lniane produkty: zestaw 3 lnianych worków do przechowywania owoców i warzyw (klik!), worek do przechowywania chleba (klik!), woreczek na Gałganek Aliny (klik!) albo EkoTorba na zakupy (klik!)?
1.Ożarowski A., Jaroniewski W. Rośliny lecznicze i ich praktyczne zastosowanie IWZZW 1987.
2. B-E. van Wyk, M. Wink Rośliny lecznicze świata. Ilustrowany przewodnik. Wyd. I, MedPharm Polska.
3. S. Kohlmunzer, Farmakognozja. Podręcznik dla studentów farmacji. Wydanie V unowocześnione. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, 1998.
4. Bańkowski Cz., Serwatka J. Pożyteczne chwasty Państwowy Zakład Wydawnictw Lekarskich, Warszawa 1977
5. https://www.agro.basf.pl/Documents/broszury/atlas-chwastow-basf-2018.pdf?1570452702795 (dostęp dnia 19.04.2022)
6. https://zioloweherbarium.pl/chaber-blawatek/ (dostęp dnia 19.04.2022)
7. https://muratordom.pl/ogrod/rosliny/chaber-blawatek-uprawa-chabra-i-zastosowanie-w-ogrodzie-wlasciwosci-lecznicze-chabra-aa-ZFHw-W64G-nk8d.html (dostęp dnia 19.04.2022)
8. https://www.gov.pl/web/rolnictwo/winko-z-chabru (dostęp dnia 19.04.2022)
9. https://smacznapyza.blogspot.com/2017/07/lemoniada-chabrowa-napoj-blawatkowy.html (dostęp 19.04.2022)