Jaśminowiec jest krzewem, którego często spotykamy na swojej drodze, a nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Na pewno niejeden z Was poczuł jego oszałamiającą woń podczas wiosennego spaceru. Zastanawiacie się, o którym krzewie dokładnie mówię? O tym w poniższym wpisie.
Spis treści
I na początku być może Was odrobinę rozczaruję, bo dzisiaj będzie mniej leczniczo, a bardziej botanicznie. A dlaczego? Ponieważ jaśminowiec wonny cały czas jest podmiotem badań – z tego powodu na chwilę obecną nie ma on udokumentowanego działania leczniczego.
Wiadomo jednak, że zarówno jego liście, jak i kwiaty, są cennym źródłem flawonoidów, kumaryn, czy też kwasów fenolowych. Z tego powodu testuje się jego prawdopodobne działanie przeciwzapalne i przeciwbakteryjne.
Kto wie, może za kilka lat doczekamy się preparatów z jaśminowcem wonnym w składzie?
Na chwilę obecną istnieje mnóstwo odmian ogrodowych i mieszańców jaśminowca wonnego, z tego powodu w postaci czystej gatunek ten jest niemalże niespotykany. Najgorsze w tym wszystkim jest to, że przeważnie sadzi się odmiany płonne – pręciki są w nich zredukowane do małych płatków korony. A dlaczego jest to złe? Ponieważ te odmiany są całkowicie bezwartościowe dla naszych małych przyjaciół – pszczół i trzmieli.
***
gatunek: Jaśminowiec wonny (łac. Philadelphus coronarius)
rodzina: hortensjowate (łac. Hydrangeaceae)
Jaśminowiec wonny to krzew osiągający od 1 do 3 metrów wysokości. Charakteryzuje się bardzo silnym rozgałęzieniem i sztywnymi pędami. Jego gałęzie są początkowo słabo owłosione, o brązowo-czerwonej barwie. Później pokrywa je łuszcząca się kora.
Liście jaśminowca wonnego są osadzone naprzeciwlegle. Są one pojedyncze, a na obu ich brzegach można zaobserwować ząbki – najlepiej widać je w górnej połowie liścia. Same liście mają owalno-eliptyczny kształt, a na końcu są zaostrzone. Osiągają od 4 do 7 cm długości, oraz około 5 cm szerokości. Z wierzchu są ciemnozielone, a po spodniej stronie blaszki jaśniejsze.
Na szczycie krótkopędu możemy zaobserwować kwiaty, które zebrane są w grona, złożone z 5 do 10 kwiatów. Są one 4-krotnie złożone. Posiadają żółte pręciki, białe płatki korony, a także charakteryzują się przyjemnym, aromatycznym zapachem. Kwiaty pojawiają się od czerwca. Jeżeli jednak zależy nam na jego owocach, możemy zdobyć je od września.
Jaśminowiec wonny pierwotnie był spotykany tylko w Europie południowo-wschodniej. Wówczas można go było spotkać w mocno nasłonecznionych lasach liściastych.
Obecnie możemy go odnaleźć w parkach i w zdziczałych zaroślach.
P.S. Na blogu czekają na Was inne botaniczne wpisy, np. pierwiosnek lekarski (klik!), kardamon (klik!) i tarnina (klik!).
P.S. 2 Czytaliście już moją książkę o Gorączce (klik!)? Jeśli nie, to gorąco zachęcam, to skarbnica wiedzy, nie tylko dla rodziców.
1. Rutkowski L.: Klucz do oznaczania roślin naczyniowych Polski niżowej. Warszawa: Wyd. Naukowe PWN, 2006, s. 211.
2. Kremer B. P.: Przewodnik. Drzewa i Krzewy. Wyd. Multico, Warszawa, 1998, s. 47.Pető Á., Kósa D., Haimhoffer Á., Nemes D., Fehér P., Ujhelyi Z., Vecsernyés M., Váradi J., Fenyvesi F., Frum A., Gligor F. G., Grațiela Vicaș L., Marian E., Jurca T., Pallag A.,5 Muresan M. E., Tóth Z., Bácskay I.: Topical Dosage Formulation of Lyophilized Philadelphus coronarius L. Leaf and Flower: Antimicrobial, Antioxidant and Anti-Inflammatory Assessment of the Plant. Molecules. 2022 May; 27(9): 2652.