Wiedza 14.07.2024

Wiesiołek dwuletni – na co działa? Olej z wiesiołka

Wiesiołek dwuletni bardzo dobrze mi się kojarzy, nie tylko ze względu na przyjemną nazwę. Olej z nasion wiesiołka to jeden z moich ulubionych olejów w codziennej diecie, stanowi bardzo fajny dodatek praktycznie do wszystkich potraw i ma bardzo przyjemny, lekko orzechowy aromat. Podaję go mojej rodzinie razem z innymi wartościowymi olejami. A za co tak go lubię? Dowiesz się z tego wpisu!

Jak działa wiesiołek?

Nasiona z wiesiołka są bogate w olej, w skład którego wchodzi aż 80% niezbędnych, nienasyconych kwasów tłuszczowych z grupy omega-6 (NNKT), w tym kwas linolowy, oraz rzadko spotykany w roślinach kwas gamma-linolenowy. Ponadto same nasiona oprócz tego, że zawierają do 25% oleju tłustego, są bogate w białko, błonnik, fitosterole i witaminę E.

Za główne działanie oleju z nasion wiesiołka odpowiada kwas gamma-linolenowy, który bierze udział w procesie tworzenia prostaglandyn – substancji regulujących bardzo wiele procesów, zachodzących w naszym organizmie.

Ogólne działanie oleju z nasion wiesiołka polega na:

Olej z nasion wiesiołka – na co zastosować?

Olej z nasion wiesiołka ma bardzo szerokie zastosowanie, warto go tak po prostu włączyć do swojej diety – ja tak właśnie robię. Można go stosować jako dodatek do zbilansowanej zdrowej diety lub wspomagająco w leczeniu niektórych schorzeń.

Olej z nasion wiesiołka na skórę, włosy i paznokcie?

Olej z wiesiołka, stosowany regularnie, pozytywnie wpływa na wygląd skóry i włosów. Poprawia nawilżenie i ukrwienie skóry i błon śluzowych. Świetnie sprawdzi się w codziennej suplementacji, ale również do stosowania na skórę w formie rozcieńczonej. Można go stosować przy:

Dodatkowo olej z wiesiołka stosowany miejscowo redukuje przebarwienia skórne, zmniejsza widoczność zmarszczek i działa antyoksydacyjnie. Poprawia elastyczność i miękkość skóry. Wykazano również, że regularna suplementacja oleju z nasion wiesiołka poprawia nawilżenie błon śluzowych, przynosi ulgę w zespole suchego oka czy zespole Sjögrena.

Olej z wiesiołka na serce?

Ze względu na obecność NNKT, olejowi z nasion wiesiołka przypisuje się działanie obniżające poziom cholesterolu we krwi i działanie przeciwmiażdżycowe. Może być on stosowany wspomagająco w chorobach układu krwionośnego, takich jak hiperlipidemia, miażdżyca, choroby serca, cukrzyca czy nadciśnienie tętnicze. Olej z nasion wiesiołka ma również właściwości antykoagulacyjne, dlatego należy go stosować ostrożnie u osób zażywających leki przeciwzakrzepowe.

Olej z nasion wiesiołka na kobiece dolegliwości?

To właśnie jedno z ważniejszych zastosowań oleju z wiesiołka – dzięki zawartości składników aktywnych w oleju badania wykazały jego skuteczność w łagodzeniu dolegliwości związanych z zespołem napięcia przedmiesiączkowego, uderzeń gorąca, cukrzycy ciążowej czy bólu piersi. Olej z wiesiołka może być również stosowany w:

Dodatkowo, tradycyjnie stosowany, podobno “zmiękcza” ściany szyjki macicy i przyspiesza poród.

O stosowaniu oleju na kobiece dolegliwości poczyniłem osobny wpis (klik!), właśnie w nim na ten temat przeczytasz nieco więcej.

Na co jeszcze może być stosowany olej z nasion wiesiołka?

Ze względu na właściwości przeciwzapalne olej z wiesiołka może być suplementowany w reumatoidalnym zapaleniu stawów, obniżonej odporności czy neuropatiach cukrzycowych, nie ma jednak wystarczających doniesień naukowych na temat jego skuteczności w tych schorzeniach.

A co z nasionami wiesiołka?

Jak już wspomniałem, można również stosować zmielone nasiona wiesiołka jako dodatek do kanapek, jogurtów czy innych potraw. Stanowią cenne źródło NNKT, białek i witamin – dokładnie tak jak olej.

Wiesiołek w kuchni?

Po ugotowaniu można zajadać młode pędy, liście czy korzenie wiesiołka z dodatkiem octu i oliwy – podobno są bardzo smaczne. Kwiaty czy młode listki natomiast można użyć jako składniki do sałatek. Nasiona mogą posłużyć jako dodatek do pieczenia bułek czy domowych chlebów – coś jak nasiona lnu ;).

No i oczywiście olej – można go dodawać do każdej potrawy. Naprawdę polecam 🙂

Jak wytłoczyć olej z nasion wiesiołka w domu?

Jest to do zrobienia, jednak wymaga obecności odpowiedniego sprzętu – mianowicie specjalnej prasy do tłoczenia na zimno. Koszt takiej prasy waha się od 2 tys. i wyżej. Taki domowy tłoczony olej może być lekko mętny i należy go dość szybko spożyć.

Można też pokusić się o zakup oleju kapsułkowanego w aptekach w postaci suplementu diety, ale ja jestem bardziej za tym butelkowanym, świeżym. Jest smaczniejszy, no i bardziej się to opłaca cenowo.

Jak stosować olej z wiesiołka?

Olej z wiesiołka możesz śmiało stosować jako dodatek do dań, z tym, że musimy pamiętać o tym, że na oleju wiesiołkowym nie smażymy, ponieważ zawiera duże ilości NNKT. Możesz dodawać go do sałatek, kanapek, obiadów, zup – generalnie do wszystkiego, co nam się zamarzy do zjedzenia.

Dla kogo olej z nasion wiesiołka? Wiesiołek w ciąży?

Tu mamy pewne rozbieżności, ponieważ EMA nie rekomenduje stosowania oleju u dzieci poniżej 12 r.ż., kobiet w ciąży i karmiących, natomiast trzeba wziąć pod uwagę, że ich rekomendację opierają się na dawkach stosowanych leczniczo, tj. około 4-6 g oleju na dobę dla dorosłej osoby.

Pamiętajmy jednak, że jest to olej spożywczy i w rozsądnych ilościach możemy go wprowadzić do diety jako mały dodatek dla dzieci, kobiet karmiących, a nawet w ciąży w niewielkich ilościach. Takie decyzje najlepiej jednak konsultować z lekarzem.

Jako zdrowe uzupełnienie diety można go zastosować:

To są orientacyjne ilości, bo jako olej spożywczy ciężko tu mówić o konkretnej wartości.

U kogo uważać z olejem z nasion wiesiołka?

Ze względu na właściwość antykoagulacyjne, należy uważać z suplementacją u osób stosujących leki przeciwzakrzepowe, a także przed zabiegami.

Ponadto, jak każdy inny produkt, może powodować alergie, biegunki, bóle brzucha czy nudności. Dlatego należy go wprowadzać do diety powoli i stopniowo.

***

Jak wygląda wiesiołek dwuletni?

gatunek: Wiesiołek dwuletni (łac. Oenothera biennis)
rodzina: wiesiołkowate (łac. Onagraceae)

Jak nazwa wskazuje, wiesiołek to roślina dwuletnia, która w pierwszym roku wytwarza rozetę długoogonowych liści, a dopiero w drugim roku pędy kwiatowe. Dorasta do 100 cm wysokości, tworząc pojedynczą, wyprostowaną łodygę, rozgałęzioną u góry. Liście mają kształt lancetowaty, z lekkim ząbkowaniem na brzegach i włoskami, które gęsto porastają łodygę. Wiesiołek wytwarza duże, jasnożółte kwiaty o przyjemnym zapachu, które otwierają się  wieczorem i przekwitają po 24 godzinach. Kwitnie od kwietnia do sierpnia, potem wytwarza owoce, w których znajdują się nasiona.

Gdzie możemy spotkać wiesiołka?

Wiesiołek dwuletni to roślina rosnąca dziko na nasypach kolejowych, przydrożach, wszelkiego typu ugorach czy nieużytkach. Generalnie wszędzie tam, gdzie mamy gleby przepuszczalne i piaszczyste.

Co i kiedy zbieramy – czyli o surowcu?

Wiesiołek to przede wszystkim roślina olejowa. Surowcem pozyskiwanym z wiesiołka dwuletniego do lecznictwa są jego nasiona. Zbiera się je z rośliny w drugim roku w okresie od września do października, a następnie wytwarza się z nich wartościowy olej.

Do celów kulinarnych możemy zbierać także świeże korzenie, liście czy też kwiaty.

Czy możemy samodzielnie uprawiać wiesiołka?

Wiesiołka dwuletniego można samodzielnie uprawiać w ogródku. Jak już wspomniałem, lubi stanowiska o piaszczystej, przepuszczalnej glebie i dużym nasłonecznieniu. Nasiona do wysiewu możesz zakupić w sklepie lub zebrać ze stanowisk naturalnych. Możesz je wysiać do ogródka jesienią lub wczesną wiosną, ale pamiętaj, że kwiatami będziesz się cieszyć dopiero po dwóch latach od wysiania.

P.S. Polecam także Waszej uwadze wpisy o innym, bardzo wartościowym oleju, a mianowicie oleju z czarnuszki. A jak go podawać? Przed Wami wpis o Rubinowym Miodku (klik!) i dwóch sposobach, jak odczarować smak oleju z czarnuszki (klik!).

Źródła

  1. Moradi, M., Niazi, A., Heydarian Miri, H. and Lopez, V., 2021. The effect of evening primrose oil on labor induction and cervical ripening: A systematic review and <scp>meta‐analysis</scp>. Phytotherapy Research, 35(10), pp.5374-5383.
  2. Timoszuk, M., Bielawska, K. and Skrzydlewska, E., 2018. Evening Primrose (Oenothera biennis) Biological Activity Dependent on Chemical Composition. Antioxidants, 7(8), p.108. https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6116039/ (dostęp dnia 24.04.2022)
  3. Kim, T., Kim, W., Park, S., Kim, H. and Chung, D., 2021. In Vitro Anti-Wrinkle and Skin-Moisturizing Effects of Evening Primrose (Oenothera biennis) Sprout and Identification of Its Active Components. Processes, 9(1), p.145.
  4. https://synapse.koreamed.org/articles/1130981 (dostęp dnia 24.04.2022)
  5. https://www.ema.europa.eu/en/documents/herbal-monograph/final-european-union-herbal-monograph-oenothera-biennis-l-oenothera-lamarckiana-l-oleum-revsion-1_en.pdf dostęp 24.04.2022
  6. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/19783511/ (dostęp dnia 24.04.2022)
  7. Kohlmünzer, S., Farmakognozja. Warszawa: Wydawnictwo Lekarskie PZWL, ss.112
  8. Anioł-Kwiatkowska, J., 1993. Rośliny lecznicze Atlas. Warszawa: Arkady, pp.277-278.
Udostępnij
Polub
Skomentuj

Zobacz również...

Wiedza

Kaczeniec, czyli knieć błotna. Jak naprawdę wygląda?

Czytaj dalej
Wiedza

Rośliny fototoksyczne, fotodermatoza i fotouczulenie, czyli gdy roślina i słońce nie idą w parze

Czytaj dalej
Wiedza

Jaśminowiec wonny, czyli zapach wiosny

Czytaj dalej
Wiedza

Nawłoć pospolita – czy wiesz jak działa?

Czytaj dalej
Wiedza

Czeremcha zwyczajna i jej właściwości. Nalewka z owoców czeremchy.

Czytaj dalej