Syrop z sosny, znany także jako syrop pini, od łacińskiej nazwy tej rośliny (Pinus sylvestris)- jak go przygotować w samemu w domu? Dlaczego warto mieć go w domowej apteczce? Co możesz wyleczyć z jego pomocą? Czy można podawać go na kaszel u dzieci? W tym wpisie podzielę się moim sprawdzonym (nieskromnie napiszę, że najlepszym!) przepisem na domowy syrop z sosny. Zdradzę też tipy na jego przechowywanie tak, żeby się nie zepsuł.
Spis treści
Co zawiera syrop z sosny?
***
Niewątpliwie jest to swego rodzaju prymus w mojej domowej apteczce. Syrop z pędów sosny działa:
Sami widzicie, że warto po niego sięgać w sezonie na kaszel i gluty. Ja go uwielbiam – nie tylko za prozdrowotne działanie, ale też za zapach. Co tu ukrywać – on po prostu pachnie lasem 🌲🌳🌲 I sosną oczywiście.
A jeśli chcecie wiedzieć więcej o samej sośnie🌲to koniecznie zajrzyjcie tutaj (klik!).
***
Stosujemy go wspomagająco na kaszel każdego rodzaju – czyli i suchy i mokry.
***
Do syropu najlepiej zbierać pędy o długości 7-15 cm, miękkie i niezdrewniałe (pojawiają się w maju📅). Urywaj tylko pędy boczne (nie wszystkie) – dzięki temu nie zrobisz krzywdy drzewu i nie zaburzysz jego wzrostu.
A z pozostałości po syropie (pędach z resztkami syropu) możemy zrobić kolejny przepis – nalewkę sosnową „z odzysku” (czyli zero waste ;)) – ale to już zupełnie inna historia 😉 Jeśli chcesz wiedzieć więcej, to zerknijcie tutaj (klik!).
***
Dla dorosłych i dzieci powyżej 6. roku życia.
1 łyżeczka 1-3 razy dziennie, w razie potrzeby.
1 kg pędów sosny
1 kg brązowego cukru
W wersji dla dorosłych:
3-5 łyżek spirytusu na 1 l syropu
W przypadku tego przepisu na syrop z pędów sosny pasteryzacja nie jest konieczna – pod warunkiem, że syrop został dobrze zrobiony i jest w nim wystarczająca ilość cukru. Ja zalecałbym jednak krótką pasteryzację (15 minut) – dla bezpieczeństwa.
***
Dla mnie najważniejsze jest jednak, żeby przy przygotowywaniu takich przepisów jak ten na syrop z sosny, nie robić krzywdy naturze.
I tak naprawdę mamy tutaj dwa sposoby na takie zrównoważone traktowanie natury: albo zbierzesz wyłącznie młode, zielone szyszki sosnowe (ich zbiór nie ogranicza wzrostu drzewa, ale wtedy zbiór będzie odrobinę później – w lipcu), albo zbierzesz młode pędy w przydomowych ogródkach.
Pamiętaj koniecznie, żeby nie zbierać pędów na obszarach chronionych i w Lasach Państwowych!
***
Zdrowotności!
Pan Tabletka
P.S. A skoro o kaszlu mowa… Tutaj vademecum wiedzy o kaszlu u dzieci (klik!) i o syropach na kaszel (klik!).