Zdrowie 05.07.2023

Krwawnik pospolity – na krwawienia?

Krwawnik pospolity – używany od starożytności, więc aż grzech nie dowiedzieć się, na co właściwie działa. A jak jeszcze można go samemu pozbierać, to już w ogóle bajka 🙂 Ale jak go rozpoznać samemu? Zapraszam serdecznie na wpis o krwawniku.

Co takiego ma w sobie krwawnik?

Krwawnik swoje wielokierunkowe działanie zawdzięcza składnikom aktywnym zawartym przede wszystkim w olejku eterycznym – są nimi m. in. ꞵ-pinen, kamfora, achillicyna, chamazulen i gorzkie laktony seskwiterpenowe. Ziele ponadto bogate jest we flawonoidy, garbniki, kumaryny, taniny, alkaloidy, żywice, cholinę, witaminy C, A i K oraz sole miedzi, cynku, magnezu, siarki czy żelaza.

Właściwości krwawnika pospolitego

Dzięki tak bogatemu składowi ziele krwawnika pospolitego od setek lat jest uznawane za cenny surowiec leczniczy. Szczególne znaczenie ma chamazulen, który posiada silne właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne. (Można go spotkać także w zielu rumianku). Jeszcze bardziej interesująca jest achilleina, należąca do glikozydów cyjanogennych. W dużych ilościach jest trująca, natomiast to ona odpowiada za charakterystyczną dla ziela krwawnika zdolność hamowania zewnętrznych i wewnętrznych krwawień.

Inne właściwości krwawnika

Ponadto krwawnik pospolity posiada wiele innych właściwości:

Stosowany zewnętrznie łagodzi stany zapalne skóry, działa ściągająco i przyspiesza gojenie ran i oparzeń.

Krwawnik pospolity – zastosowanie

Ziele krwawnika warto mieć w swojej podręcznej apteczce. Jako aromatyczny napar polecany jest w drobnych dolegliwościach przewodu pokarmowego, takich jak np. niestrawność, bolesne skurcze żołądka i jelit, nudności, wzdęcia, kolki czy zaparcia, oraz w tych poważniejszych, jak stany zapalne i wrzody żołądka czy nadżerki. Trzeba mieć na uwadze, że substancje goryczowe pobudzają łaknienie, co może mieć swoje zalety, jak i wady.

Panie szczególnie cenią sobie ziele krwawnika pospolitego jako remedium na ból miesiączkowy. Pomaga także wyregulować cykl miesiączkowy i ograniczyć silne krwawienia, jednak jego stosowanie w tego typu dolegliwościach powinnaś skonsultować z ginekologiem.

Krwawnik stosowany zewnętrznie

Krwawnik pospolity ma również kilka zastosowań zewnętrznych. Napar świetnie sprawdzi się do okładów i przemywania trudno gojących się ran. Jeśli borykasz się z nawracającymi hemoroidami, możesz śmiało dodać napar z ziela krwawnika do kąpieli lub nasiadówki. Warto wypróbować go w formie płukanki w stanach zapalnych jamy ustnej i gardła, a nawet do przemywania skóry tłustej i/lub trądzikowej.

Kiedy nie stosować krwawnika pospolitego?

Ze względu na brak rzetelnych badań klinicznych dotyczących bezpieczeństwa stosowania krwawnika pospolitego, nie jest on zalecany dzieciom do 12. roku życia oraz kobietom w ciąży i karmiącym piersią.

Surowiec wykazuje stosunkowo silne działanie, więc należy go stosować z należytą ostrożnością. Może także wywoływać reakcje alergiczne – jeśli zaobserwujesz u siebie lub bliskiego wysypkę lub czerwone plamy na skórze, zaprzestań stosowania krwawnika i skonsultuj się z lekarzem.

***

Jak wygląda krwawnik pospolity?

gatunek: krwawnik pospolity (łac. Achillea millefolium)
rodzina: astrowate (łac. Asteraceae)

Jego rozpoznanie nie sprawi ci problemu. Wyrasta do około 30-70 cm, ma charakterystyczne, ciemnozielone, wąskie i pierzaste liście. Drobne kwiaty krwawnika pospolitego mają biało-różowe zabarwienie i są zebrane w płaskie baldachy na szczytach łodyg.

Gdzie rośnie krwawnik pospolity?

Krwawnik pospolity możesz spotkać w każdym zakątku Polski – odnajdziesz go na łąkach, pastwiskach czy nieużytkach.

Krwawnik – kiedy i co zbierać?

Do celów leczniczych zbieraj górne części pędów (do 25 cm) razem z liśćmi. Rób to w okresie kwitnienia rośliny, czyli od lipca do października. Po wysuszeniu otrzymasz ziele krwawnika (Millefolii herba).

Czy krwawnik pospolity mogę uprawiać samodzielnie?

Krwawnik nie należy do wymagających roślin i może być z powodzeniem uprawiany, zarówno na skalę przemysłową w celach leczniczych, jak i w przydomowych ogródkach.

Zdrowotności!

Pan Tabletka

P.S. Polecam Ci również wpisy o innych ziołach: dziewanna (klik!), świetlik lekarski (klik!) czekają 😉

P.S. 2 Zachęcam też do zapoznania się z moją książką o Gorączce (klik!) – dzięki niej podejdziesz do każdej gorączki z chłodną głową 😉

Źródła

1.https://www.zielnik-apteczny.pl/wlasciwosci-ziol/krwawnik/ (dostęp dnia: 08.04.2022)
2. https://www.izielnik.pl/blog/krwawnik-pospolity-jakie-ma-wlasciwosci-zastosowanie-i-przeciwwskazania (dostęp dnia: 08.04.2022)
3. B-E. van Wyk, M. Wink Rośliny lecznicze świata. Ilustrowany przewodnik. Wyd. I, MedPharm Polska

Udostępnij
Polub
Skomentuj

Zobacz również...

Zdrowie

Jabłoń domowa i jabłko, czyli nasz owoc narodowy

Czytaj dalej
Zdrowie

Lawenda wąskolistna jakiej nie znacie, czyli jej właściwości lecznicze

Czytaj dalej
Zdrowie

Dziurawiec – czy działa przeciwdepresyjnie? I dlaczego nie lubi się ze słońcem?

Czytaj dalej
Zdrowie

Tymianek pospolity w roli głównej: tymianek i podbiał oraz syrop z tymianku

Czytaj dalej
Zdrowie

Malina właściwa – kiedy zbierać i jakie ma właściwości lecznicze?

Czytaj dalej