Przepisy 08.12.2022

Kisiel z siemienia lnianego z sokiem, czyli Turbokisiel – przepis

Kisiel z siemienia lnianego w wersji turbo, czyli Turbokisiel – kolejny klasyk Pana Tabletki. Nie tylko pomaga uporać się z infekcją, bolącym gardłem i suchym kaszlem, ale też świetnie smakuje, pachnie i pięknie wygląda! Te cechy organoleptyczne nie są bez znaczenia – wie to chyba każdy rodzić, który chciał przekonać swoje dziecko do zjedzenia kisielu z siemienia lnianego 😉 Zróbcie i przekonajcie się sami, że jest to niezwykły kisiel z siemiania lnianego! Zapraszam po przepis 🙂

Na co działa kisiel z siemienia lnianego od Pana Tabletki?

Kisiel z siemienia lnianego w wersji Turbokisielu to jeden z popularniejszych moich przepisów. Nie bez powodu, bo Turbokisiel to:

***

Słodki, ale bez dodatku cukru

Ważne jest także to, że Turbokisiel nie zawiera żadnego dodatkowego cukru (oprócz tego zawartego w soku owocowym) ani sztucznych dodatków, więc jest to super zdrowa alternatywa dla wielu aptecznych specyfików.

Jeśli jednak chcesz dosłodzić swój kisiel, to możesz dodać do niego odrobinę dobrej jakości miodu. Sami przecież doskonale wiecie, że miód to samo dobro 🙂

To jak, przekonani? To teraz dowiecie się jak zrobić kisiel z siemienia lnianego w wersji turbo Turbokisielu. Łapcie przepis!

Przepis

Dla kogo

Dla dorosłych i dzieci powyżej 2. r. ż.

Propozycja podania

Turbokisiel warto nastawić rano i regularnie popijać w ciągu dnia, co 30-60 minut po kilka łyków.

Składniki (na szklankę kisielu)

2 łyżki nasion lnu całych lub zmielonych
4 łyżki ulubionego soku owocowego, np. malinowego, z czarnego bzu, z rokitnika, z aronii
szklanka wody
2 cytryny

Przygotowanie
  • Do półlitrowego garnuszka wlej wodę i 4 łyżki ulubionego soku.
  • Wsyp nasiona lnu.
  • Całość, mieszając, doprowadź do wrzenia i gotuj przez ok. 5 minut.
  • Odcedź nasiona.
  • Jeśli chcesz wzmocnić działanie Turbokisielu, zamiast na czystej wodzie możesz nastawić go na naparze z kwiatów lipy i czarnego bzu albo tymianku. Najpierw robi się wówczas dowolny napar, a następieni odcedza ziółka, wsypuje po 2 łyżki nasion lnu na 250 ml płynu i wlewa 2 łyżki soku owocowego. Caość wystarczy zagotować – i gotowe!
  • Podczas przygotowywania Turbokisielu trzeba stać przy garnku i mieszać całość, bo siemię lubi zrobić taki gęsty kożuch i wykipieć.
  • Ciekawym dodatkiem do Turbokisielu będą mrożone owoce, np. maliny lub borówki.

***

Kto powinien uważać na jedzenie kisielu z siemienia lnianego i Turbokisielu?

To bardzo ważne, szczególnie dla osób zażywających stale leki

📣Turbokisiel, jak i zwykły kisiel z siemienia lnianego może zmniejszać wchłanianie leków, dlatego należy go zjadać w dwugodzinnym odstępie od leków – albo przed, albo po ich zażyciu.

Do przeciwwskazań do stosowania ksielu z siemienia lnianego i Turbokisielu zaliczają się też:

Ostrożnie powinni zjadać go diabetycy, ponieważ lniany glutek może opóźniać absorpcję glukozy z przewodu pokarmowego.

Sklep

Więcej tego typu przepisów znajdziesz w książce "Zdrowik"

KUP W SKLEPIE

Pamiętaj o jednym📣 Siemię lniane stosuj zawsze z dodatkiem wody. W innym przypadku ten glutek może nas w środku zakleić/zaczopować.

***

Czy kobiety w ciąży i mamy karmiące piersią mogą jeść kisiel z siemienia lnianego i Turbokisiel?

Tutaj dobra wiadomość – zarówno taki zwykły kisiel z siemienia lnianego, jak i Turbokisiel jest bezpieczny dla kobiet w ciąży i karmiących mam. Jest to naprawdę świetny zamiennik aptecznych preparatów – naturalny, bez konserwantów i z małą ilością cukru (albo bez), więc nie dość, że pomoże na infekcję i nawodni organizm, to jeszcze zrobi to w zdrowym stylu. Jeśli jednak masz jakiekolwiek wątpliwości – koniecznie skonsultuj się ze specjalistą.

Ja sam uwielbiam Turbokisiel i staram się go przygotowywać jak tylko zauważę początki choróbska w swoim domu – u nas zazwyczaj pomaga.

***

Zdrowotności!

Pan Tabletka

P.S. A może spróbujesz innych przepisów Pan Tabletki na wygrzanie i przeziębienie? Tutaj przepisy na Imbirowe love i Biały Napar. A tutaj (klik!) znajdziesz mój wpis o tym, co najlepiej pomaga na gardło.

P.S. 2 A tutaj (klik!) opowiadałem o naturalnych sposobach na kaszel i katar – jeśli jesteś w tematach przeziębieniowo-chorobowych, to bardzo zachęcam do obejrzenia – takiej wiedzy nigdy za wiele, szczególnie w okresie jesienno-zimowym 🙂

Udostępnij
Polub
Skomentuj

Zobacz również...

Przepisy

Syrop z owoców pigwowca – przepis

Czytaj dalej
Przepisy

Najlepszy sok z malin – przepis

Czytaj dalej
Przepisy

Lemoniada z kwiatów bzu czarnego – numer 1 na upalne dni – przepis

Czytaj dalej
Przepisy

Syrop z sosny – najlepszy przepis

Czytaj dalej
Przepisy

Rumiankowo-szałwiowy napar z nutą mięty – przepis na domową płukankę na gardło

Czytaj dalej